سرامیک پیروزی رضاییان پرسپولیس طرفداران

سرامیک: پیروزی رضاییان پرسپولیس طرفداران هواداران پرسپولیس رامین رضاییان رامین رضاییان

گت بلاگز ماشین تمام حاشیه های پیش فروش پژو 2008

پیش فروش پژو 2008 با حاشیه های زیادی همراه شده است است که در ادامه به بررسی این حواشی خواهیم پرداخت.

تمام حاشیه های پیش فروش پژو 2008

پیش فروش پژو 2008 با حاشیه های زیادی همراه شده است است که در ادامه به بررسی این حواشی خواهیم پرداخت.

ریشه مهم حواشی پیش فروش پژو 2008 کجاست؟

پیش‌فروش نخستین ماشین پسابرجامی کشور در حالی درگیر حواشی بسیاری شد که ریشه مهم این حاشیه‌ها، نامشخص بودن قیمت بود.

هرچند عدم‌اعلام قیمت قطعی خودروهای پیش‌فروشی مسبوق به سابقه هست، با این حال مشتریان حساسیت زیادی‌روی آن داشته و برایشان بسیار مهم است که بدانند ماشین ثبت‌نامی با چه قیمتی به دست‌شان می‌رسد. این در شرایطی است که خودروسازان قصد دارند به‌تدریج سایر محصولات تازه خود را نیز پیش‌فروش و روانه بازار کنند و طبعا اگر قرار به تکرار تجربه فعلی باشد، حجم نارضایتی در این مورد بالاتر خواهد رفت.

مشتریان ایرانی حق خود می‌دانند که مانند همه جای دنیا، از قیمت نهایی ماشین پیش خرید کرده‌شان مطلع باشند؛ بنابراین خودروسازان داخلی نیز طبعا باید به این مطالبه بحق احترام بگذارند. بدون شک اگر خودروسازان کشور از تجربه پیش‌فروش نخستین ماشین پسابرجامی درس گرفته و در پیش‌فروش‌های بعدی، قیمت قطعی را اعلام کنند، این عنوان هم رضایت مشتریان را در پی خواهد داشت و هم از جنبه استقبال عمومی و جذب نقدینگی، به نفع خود آنها نیز خواهد بود.

تمام حاشیه های پیش فروش پژو 2008

قوانین حقوقی در مورد قیمت پژو 2008 /ثمن معامله باید مشخص باشد

در روزهای گذشته شرکت بزرگ خودروساز اقدام به پیش فروش بیش از ۱۶ هزار دستگاه از محصول یکسان خود با شرکت پژو فرانسه کرد. این ماشین که از سال گذشته رونمایی شده است بود، با مشخصات فنی مناسب در کلاس قیمتی ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان معرفی شد. البته از روز نخست تمام کسانی که راجع به این ماشین اظهار نظر کردند از اعلام قیمت دقیق آن به نوعی طفره رفتند.

گرچه پیش از این هم قمیت نهایی یک ماشین به روز معامله نهایی و شرایط قیمت ارز و قیمت تمام شده است تا آنروز موکول شده است بود ولی در موارد قبلی قیمت اولیه مشخص شده است و مابه التفاوت آن در وقت معامله قطعی از مشتری دریافت می شد ولی در مورد پژو ۲۰۰۸ گمانه زنی در مورد قیمت نهایی از ۷۵ میلیون شروع و در نهایت به ۱۲۰ میلیون تومان ختم می شود.

این فاصله ۴۵ میلیون تومانی بین قیمت احتمالی این ماشین تنها به نفع دلالان و بازار سیاه تمام می شود و در نهایت مصرف کننده واقعی است که از این نامعلوم بودن قیمت ماشین متضرر خواهد شد.

وزیر صنعت: قیمت ۲۰۰۸ هنوز مشخص نشده است

بالاترین‌ مقام دولتی که در خصوص قیمت این ماشین اظهار نظر کرده وزیر صنعت،‌معدن و تجارت است که دو روز پیش در نشست خبری خود با قاطعیت اعلام کرد هیچ قیمتی هنوز جهت این ماشین مشخص نشده است.

وی در این نشست خبری گفت: قیمت نهایی این ماشین هنوز به طور قطع مشخص نیست و دریافت ۶۰ میلیون تومان به‌عنوان ودیعه طی فرآیند پیش‌فروش، به معنای دریافت ۵۰ درصد قیمت نهایی این ماشین نیست.

نعمت زاده در خصوص قیمت نهایی پژو ٢٠٠٨ گفت: مبلغی به صورت رسمی اعلام نشده و تنها پیش پرداخت آن که ٦٠ میلیون است قطعی شده است و این به معنی قیمت ١٢٠ میلیونی نیست، با توجه به اینکه خط تولید آن ٢ ماه پیش افتتاح شد، با زیاد کردن تولید این ماشین شاهد کم کردن قیمت خواهیم بود و به دنبال قیمت های کاذب و مصنوعی نیستیم.

مدیرعامل ایران خودرو: قیمت ماشین ۲۰۰۸ هنوز قطعی نیست

از سوی دیگر هاشم یکه زارع مدیرعامل شرکت ایران خودرو قیمت پژو ۲۰۰۸ را بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان اعلام کرد. این در حالی است که قبل از آن به طور غیر رسمی قیمت هایی بین ۷۵ تا ۹۰ میلیون تومان جهت مدل های دنده دستی و دنده اتوماتیک این ماشین شنیده می شد.

پیش فروش پژو 2008 با حاشیه های زیادی همراه شده است است که در ادامه به بررسی این حواشی خواهیم پرداخت.

یکه زارع بدون اعلام قیمت نهایی این ماشین شایعات مربوط به قیمت ۷۰ میلیون تومانی آن را رد کرد و افزود: اگرچه قیمت قطعی این ماشین اعلام نشده ولی قیمت آن بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود که در مراسم رونمایی رسمی از این ماشین قیمت و قطعی و شرایط فروش این ماشین را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

سازمان حمایت از مصرف کنندگان: قیمت نقدی فروش ماشین مشخص نشده است

یکی دیگر از کسانی که در مورد قیمت نهایی این خودروی پرحاشیه اظهار نظر کرد شرکت حمایت از مصرف کنندگان بود.

شهرام میرآخورلو، معاون بازرسی شرکت حمایت در مورد ابهامات فروش پژو ۲۰۰۸ گفته که براساس آئین نامه پیش فروش خودرو، ودیعه دریافتی هنگام پیش فروش حداکثر ۵۰ درصد قیمت ماشین تعیین شده است هست، ولی چون قیمت فروش نقدی آن مشخص نشده ،پیش بینی می شود این ماشین با قیمت ۱۲۰ میلیون تومان از خرداد سال آینده عرضه شود و به همین علت با پیش فروش ۶۰ میلیون تومانی موافقت شد.

با وجود آنکه این مقام دولتی از آیین نامه پیش فروش ماشین به عنوان مرجع قانونی دریافت وجه پیش فروش ماشین نام برد ولی مشخص نیست آیا وزارت صنعت و کشور عزیزمان ایران ماشین همچنان بر موضع خود مبنی بر اینکه قیمت نهایی ماشین ۱۲۰ میلیون تومان نیست پافشاری کرده و از طرفی هیچ توضیحی در خصوص چرایی دریافت ۶۰ میلیون تومان در پیش فروش ارائه نمی‌دهند.

قوانین حقوقی و فقهی چه می گویند؟

گرچه وزیر صنعت از آیین نامه و یا قانون مشخصی جهت دریافت ۵۰ درصد از قمیت ماشین در پیش فروش اظهار بی اطلاعی کرد، ولی قطعا آنچه درتمام معاملات خرید و فروش کشور مرسوم و عرف است مشخص بودن «ثمن معامله» است.

بر اساس قوانین حقوقی حاکم بر تمام معاملات، طرفین هر معامله خرید و فروش که پیش فروش ماشین نیز در آن دسته از معاملات قرار دارد، بسته به اوضاع و احوال خاص می­توانند شرایطی را در قرارداد پیش‌بینی کنند، لیکن از آنجایی که بعضی از شروط قراردادی به ارکان اساسی معاملات یا مقتضای عقد خلل وارد می‌­نماید، قانونگذار در ماده ۲۳۲ به بعد قانون مدنی احکامی را مقرّر داشته و بعضی از شروط را باطل تلقّی نموده است.

ابراهیم شعاریان، دانشیار گروه حقوق دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز در مقاله پژوهشی خود در این خصوص نوشته است: در بسیاری از قراردادهای پیش فروش اموال، به علّت طولانی بودن وقت تهیه و تولید، ثمن معامله تعیین نمی­ شود و محاسبه آن به وقت آینده موکول می­‌گردد. در پیش فروش آپارتمان‌ها و اتومبیل چنین شیوه‌ای مرسوم است و در بعضی مواقع تعیین ثمن از سوی تولید کننده صورت می‌­پذیرد و در عمل موجب نزاع می‌شود. علاوه برآن طبق قاعده سنتی پذیرفته شده است در فقه و قانون مدنی ما میزان ثمن باید مقطوع و معین باشد و در غیر این صورت معامله باطل تلقّی خواهد شد.

بخش شخصی در مورد این معامله چه می‌گویند؟

فریال مستوفی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران و رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص عدم مشخص بودن قیمت ماشین پژو ۲۰۰۸ گفت: به نظر من این مدل معامله درست نیست. به همین سادگی .

وی ادامه داد اصولا هنگامی که می خواهیم کالایی را بفروشیم باید خریدار را از قیمت نهایی آن مطلع کنیم و درست نیست مشتری را در ابهام بگذاریم.

وی با اشاره به ریسک پذیری در معاملات معدنی گفت: ما در حوزه معدن با عنوان معاملات ریسکی این عنوان را تجربه می کنیم. در این موارد سرمایه‌گذار با گزینش یک پهنه مشخص اقدام به اکتشاف می کند. ممکن است در این اکتشاف سرمایه گذاری بالایی صورت گیرد ولی در نهایت به نتیجه دلخواه نرسد. این در مورد پهنه های نفتی و گازی هم صدق می کند. ولی در مورد فروش کالا من تابحال ندیده ام بدون تعیین قیمت جهت مشتری اقدام به فروش شود.

محمدرضا نجفی منش، عضو هیئت نمایندگان اتاق پایتخت کشور عزیزمان ایران و عضو شورای سیاست‌گذاری ماشین در این خصوص گفت: نامشخص بودن قیمت ماشین از نظر من پسندیده نیست اگرچه این عنوان دراختیار کشور عزیزمان ایران ماشین است و در شرایطی که نمی دانیم قیمت ارز فردا چه قیمتی خواهد بود نمی توان قیمت ماشین را تعیین کرد.

وی ادامه داد: این عنوان به بنگاه و به خریدار ربط دارد. خریدار اگر قبول کند بدون مشخص بودن قیمت کالا، آن را بخرد مشکلی نیست. می بینیم که در حالی که قیمت این ماشین مشخص نیست در عرض نیم ساعت چه استقبالی از پیش فروش آن صورت گرفت.

تمام حاشیه های پیش فروش پژو 2008

وی در ادامه تاکید کرد: در معامله باید ثمن معامله مشخص باشد و منطقی تر این است که قیمت مشخص و اعلام شود.

گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: jamejamonline.ir

واژه های کلیدی: ایران | ماشین | میلیون | ایرانی | میلیونی | سرگرمی | ماشین |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog